Czy warto szkolić menedżerów?

6 na 10 polskich ekspertów HR i L&D uważa, że budżety na rozwój pracowników, a szczególnie menedżerów, są zbyt niskie. Tymczasem ich zwierzchnicy, CEO, CMO lub dyrektorzy HR w trakcie projektowania ścieżek rozwojowych dla ich zespół często pyta mnie:

  • “Czy będą to dobrze wydane pieniądze?”
  • “Czy jest sens szkolić menedżerów i tworzyć dla nich Programy Talentowe?”
  • “Czy warto uczyć ich technicznych aspektów ich pracy czy może szlifować typowo szefowskie umiejętności?”
  • “Co zrobić, aby po szkoleniu realnie zmienić nawyki i przyzwyczajenia moich ludzi? W przeciwnym razie odsiedzą swoje i po kilku dniach zapomną o tym, że w ogóle brali  udział w szkoleniach.”

W 100% rozumiem te pytania i wątpliwości. Oto mój zestaw wniosków i obserwacji po dziesiątkach takich rozmów. Czy warto szkolić menedżerów? Uwaga: spoiler! W Akademii Managera odpowiadamy, że tak! I to z trzech powodów, a raczej w trzech wymiarach. Takie szkolenia liderów to wartość dla samych szkolonych, ich pracowników, jak i nowa jakość dla całej organizacji. Dlaczego?

Wartość dla lidera

Rozwój osobisty w ramach Programów Talentowych = wyższa samoświadomość

Odpowiednio wyszkolony team leader to ten, który jest znacznie pewniejszy w swoich decyzjach i działaniach. Taki, który lepiej komunikuje się z zespołem. To szef, który właściwie wykorzystuje swoje mocne strony i przewagi, a także dostrzega swoje wady i pracuje nad nimi. Samoświadomość ma ogromną wartość w codziennej pracy menedżerów. 98% z nich uważa, że jakościowy system szkoleń, dedykowany ich wyzwaniom, przynosi im znacznie większe sukcesy w codziennych działaniach.

Więcej czasu na poszukiwanie nowych, rozwojowych projektów i otwarta głowa na zmiany

Kiedy lider nie ma żadnych merytorycznych barier w realizacji projektów ze swoim zespołem i jest dobrze przygotowany z zakresu “umiejętności miękkich”, jego wieloosobowa maszyna jest dobrze naoliwiona. Wtedy pojawia się otwartość na nowe wyzwania i przestrzeń do poszukiwania dotychczas nieprzetestowanych, innowacyjnych rozwiązań. Taka postawa zwykle otwiera wiele drzwi dla menedżera, jak i jego ludzi.

Projektowanie następnych pokoleń

Każdy z nas ma swojego szefa. Podobnie jak każdy szef musi mieć swoich ludzi, aby mieć kim się opiekować. Być może któryś z nich go zastąpi, gdy ten przejdzie do innej organizacji lub awansuje. Kompleksowy program talentowy sprawia, że zarówno menedżer, jak i jego ludzie, są lepiej przygotowani na potencjalną sukcesję.

Wartość dla pracowników

Pretekst do personal brandingu (a przy okazji employer brandingu!)

Każdy uzyskany certyfikat za szkolenia stacjonarne lub online to dobra okazja do wstawienia posta na prywatnym LinkedIn lub Instagramie. Każdy taki wpis to informacja dla potencjalnych kandydatów, ale i klientów firmy, że ta organizacja inwestuje w rozwój swoich ludzi - czyli warto z nimi współpracować i do nich dołączyć. To oznacza tańsze leady i więcej zgłoszeń nawet bez publikacji ogłoszeń o wakatach.

Cenne wpisy do CV

Każdy kiedyś w końcu zmienia pracę. Oby jak najrzadziej. A takie certyfikowane szkolenia dla menedżerów i pracowników jak chociażby Akademia Managera to świetny wpis w CV dla przyszłych pracodawców. 

Lepsze projekty? Częstsze podwyżki!

Pracownicy z odpowiednimi kompetencjami łatwiej dostosowują się do nowych, zmiennych warunków, a do tego chętniej proponują i wdrażają nowe rozwiązania. Zespół w organizacji, który ma taką strategiczną i operacyjną moc, popartą odpowiednią wiedzą i szkoleniami, rośnie na wartości. Co za tym idzie, staje się jednym z najlepiej opłacanych teamów. Łatwiej uzyskać podwyżkę, gdy ma się w zanadrzu dużo mocnych argumentów np. w postaci ukończonych projektów czy zrealizowanego wsparcia dla innych działów.

Wartość dla organizacji

Wyższe przychody

Firmy, które inwestują w rozwój pracowników, a szczególnie menedżerów, generują nawet o 21% wyższe zyski. Lepsza wiedza w organizacji to m.in. mniej reklamacji i zwrotów, a także skuteczniejsza sprzedaż.

Lepsze zaangażowanie

Lider, który wie, że organizacja inwestuje w jego rozwój, tym bardziej chce zaangażować się w bieżące projekty (nawet o 23% według danych Gallupa!) i chce na swój sposób odwdzięczyć się firmie za takie inicjatywy. 

Niższa rotacja pracowników

Wielu founderów i przedsiębiorców ulega złudzeniu, że dobrze wyszkoleni pracownicy szybko odejdą do konkurencji. To mit. Badania potwierdziły, że 94% liderów i członków ich zespołu zostanie w organizacji na dłużej, jeśli ta dysponuje kompleksowym procesem rozwojowym. Martwisz się o to, że zainwestujesz w edukację swoich ludzi, a Ci odejdą? Pomyśl o tym, co stanie się, gdy tego NIE zrobisz, a Ci jeszcze szybciej pojawią się na listach płac w innych firmach.

Trwała zmiana kultury organizacyjnej

Regularnie, konsekwentnie realizowane programy szkoleniowe realnie zmieniają nawyki i utarte schematy menedżerów. To działa znacznie skuteczniej, niż pojedyncze strzały w postaci jedno- czy dwudniowego warsztatu raz na kilka lat. Wdrożenie edukacyjnych standardów zupełnie odmieni postrzeganie Twojej firmy w oczach pracowników i ich liderów jako tej, która realnie i nieustannie inwestuje w swoich ludzi.

Czy warto szkolić menedżerów? Tak, co najmniej z trzech powodów!

Powyższe dane i moje obserwacje z kilkunastu lat doświadczeń w branży learning & development potwierdzają, że szkolenia dla menedżerów, takie jak choćby Akademia Managera, to sytuacja win-win-win dla wszystkich stron. 

Szef staje się stabilniejszym, pewnym siebie kapitanem, a nie jedynie reagującym na bieżące wyzwania egzekutorem. Zespół ma większe poczucie własnej wartości jako jednostki i jako drużyna w całej organizacji. Firma ma stały, zaangażowany i efektywny personel.
Jeśli już wiesz, dlaczego warto szkolić menedżerów, to idealny moment na działanie - już dziś napisz do mnie i porozmawiajmy o tym, jak wprowadzić i dopasować Akademię Menedżera i inne programy talentowe do Twojego biznesu! 📈💰🤝

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Cześć, jestem Aneta

Na blogu piszę o rozwoju menedżerów i kadry zarządzającej, polecam sprawdzone narzędzia, dzielę się swoim doświadczeniem.

Na co dzień tworzę i organizuje programy rozwojowe dla kadry executive we współpracy z HR-em.

Szukaj na blogu


Znajdziesz nas również na


Skontaktuj się z nami

Aneta Kozłowska
aneta.kozlowska@ehrc.pl
509 092 452


Formularz szybkiego kontaktu

Copyright 2023 / HR Consulting. Aneta Kozłowska
Zobacz Politykę prywatności