#dylematyHR - firma szkoleniowa. Jak wybrać? Mała vs. duża firma szkoleniowa, freelancer vs. szkolenia otwarte.

Od 600 do nawet 8000 złotych na osobę rocznie - tyle inwestują w szkolenia dla pracowników polskie firmy według badań Polskiej Izby Firm Szkoleniowych. Konkretne inicjatywy rozwojowe i programy szkoleniowe, projektowane z zewnętrznymi trenerami, podejmuje już 83% firm MŚP z minimum 50 pracownikami na pokładzie i ponad 90% dużych organizacji, zatrudniających 250 osób. 

To pokazuje, że większość polskich przedsiębiorców, menedżerów i działów HR czy L&D chce dbać o rozwój swoich ludzi. To świetna wiadomość! Jednak kto będzie najlepszym partnerem do realizacji programów szkoleniowych?

Duże firmy szkoleniowe z międzynarodowymi korzeniami?

Małe firmy, zrzeszające kilku czy kilkunastu trenerów?

Szkoleniowcy - freelancerzy? 

A może wystarczy wysłać zespół na otwarte szkolenia zewnętrzne?

Sprawdźmy to!

Duża firma szkoleniowa - plusy i minusy

Często pierwszym wyborem dla działów HR są duże, międzynarodowe firmy szkoleniowe. Dlaczego? Wszystko przez:

social proof, większe zaufanie, marki szkoleniowe przetestowane przez mnóstwo internacjonalnych korporacji

bezpieczeństwo i odpowiedzialność - duża firma trenerska nie zniknie tak łatwo z rynku z Twoim 2/3-letnim budżetem szkoleniowym

➕ prestiż (dla ludzi wewnątrz, jak i do komunikacji na zewnątrz)

Problemem we współpracy z dużymi firmami szkoleniowymi może być:

dużo standardowych produktów szkoleniowych i gotowych rozwiązań, których nie da się dopasować do indywidualnych potrzeb np. firm MŚP

wysokie ceny i koszty, wygenerowane m.in. przez większe struktury firmy, marże

mniejsza dynamika i elastyczność w zakresie tematów, nowych rozwiązań, trendów (każdy nowy produkt, szkolenie musi przejść wieloetapową akceptację “wszystkich świętych” w firmie)

Mała firma szkoleniowa - plusy i minusy

Mniejsze firmy chętniej wybierają równych sobie rozmiarem i skalą działania dostawców. Wszystko dlatego, że mogą liczyć na:

lepsze zrozumienie biznesu (w mniejszej firmie każda złotówka jest oglądana z wielu stron i świadomość tego, że inwestycja w szkolenia musi się zwrócić, jest znacznie większa)

elastycznie podejście do przygotowywania szkoleń i materiałów (mniejsza firma ma na to czas, chęci i motywację, żeby “dowieźć” jak najlepszy projekt)

➕efektywność i szybkość wdrożenia zmian (pracujesz bezpośrednio z właścicielem firmy szkoleniowej, więc jeśli chcesz coś poprawić, zmienić, masz jakieś uwagi, Twoje sugestie wdrażane są od zaraz bez korporacyjnego przerzucania się odpowiedzialnościami)

Mniejsze firmy szkoleniowe mają też swoje wady:

mniejsze i węższe portfolio (może się okazać, że dana firma dotychczas nie pracowała z żadnym konkurentem z Twojej branży, podczas gdy duże szkoleniowe korporacje mają mnóstwo projektów w tym temacie w swoim portfolio)

➖ krótsze terminy płatności (mała firma szkoleniowa musi na bieżąco rozliczać się ze swoimi trenerami i nie zawsze ma duże zapasy środków)

Trenerzy - freelancerzy - czy warto ich zatrudniać?

Zaangażowanie w ścieżkę szkoleniową wolnych strzelców może być ciekawym rozwiązaniem, uzupełniającym strategię L&D Twojej firmy. Trenerzy - freelancerzy to:

unikatowa, ekspercka wiedza (ktoś niekoniecznie musi być aktywnym trenerem, a po prostu aktywnym w swojej dziedzinie specjalistą, który okazjonalnie prowadzi szkolenia)

➕ łatwy, szybki kontakt (bardzo często dogadanie terminu szkolenia czy zakresu materiału odbywa się przez LinkedIn czy Whatsapp)

➕ niższa cena (przez bezpośrednią współpracę z jedną osobą, która jednocześnie prowadzi warsztaty i wystawia za nie fakturę - nikt do tej kwoty nie dodaje swoich marż czy kosztów prowadzenia dużej firmy)

Współpraca z freelancerami ma też swoje negatywne strony:

ograniczone zasoby (trener działający w pojedynkę może mieć problem ze szkoleniem dziesiątek czy setek pracowników w krótkim czasie)

większe ryzyko (nie tak łatwo powierzyć freelancerowi setki tysięcy złotych budżetu)

konieczność koordynowania działań trenerów - freelancerów wewnętrznie (każdy trener to inna specjalizacja, więc jeśli planujesz multidyscyplinarne ścieżki rozwoju w Twojej organizacji, potrzebujesz project managera, który zepnie w całość grupę freelancerów)

Szkolenia otwarte dla pracowników - zalety i wady

W internecie jest dostępnych mnóstwo szkoleń otwartych i konferencji, podczas których również można zdobywać wiedzę i zainwestować czas w networking między uczestnikami z innych firm. Takie rozwiązanie zapewnia Ci:

łatwy dostęp do szkoleń (wpisujesz nazwę szkolenia w Google, widzisz kilka ofert wraz z cennikami, w kilka chwil klikasz i zamawiasz wejściówki dla swojego zespołu)

proste do wyliczenia koszty (od razu na stronie do rejestracji widzisz, ile kosztuje szkolenie i mnożysz razy ilość pracowników)

➕możliwość spotkania wielu ekspertów w jednym miejscu (np. na konferencji, gdzie macie możliwość wysłuchania 10-15 prelekcji i, w razie zainteresowania, zamówienia indywidualnego wystąpienia prelegenta dla Waszej firmy)

Co w tym przypadku jest “in minus”?

uniwersalny materiał (słyszycie to, co wszystkie inne firmy bez wskazania konkretnej branży - jak coś jest “dla wszystkich”, może okazać się, że jest “dla nikogo”)

brak możliwości dopasowania terminów szkoleń do Waszego kalendarza (dane warsztaty otwarte czy konferencje odbywają się tylko w określonym terminie)

➖ brak kontynuacji procesu edukacyjnego (jedziecie na szkolenie, odbywacie je, zapominacie o nim po kilku dniach czy tygodniach - bez planu na wdrożenie, walidacji, weryfikacji efektów)

Jak wybrać firmę szkoleniową? Obiektywne podsumowanie

Jak to często bywa - to zależy. Prawdopodobnie “złotym środkiem” w projektowaniu procesów szkoleniowych w Twojej firmie będzie hybrydowa wersja, łącząca w sobie zarówno szkolenia wewnętrzne, udział w zewnętrznych, otwartych konferencjach i warsztatach, programy rozwojowe, dedykowane Twojej branży i firmie, jak i wsparcie freelancerów - ekspertów w danej dziedzinie.

Najważniejszy jest cel całego projektu. Reszta to już tylko klocki, z których trzeba zbudować maksymalnie efektywne ścieżki rozwoju i kariery w Twojej organizacji.

P.S. Jeśli szukasz wsparcia w programach szkoleniowych w Twojej firmie, napisz do mnie i porozmawiajmy o tym, jak dobrać najlepsze firmy szkoleniowe i trenerów do Twojego biznesu - chętnie pomogę obiektywnie wybrać najlepsze rozwiązanie spośród opisanej tu czwórki! 📈💰🤝

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Cześć, jestem Aneta

Na blogu piszę o rozwoju menedżerów i kadry zarządzającej, polecam sprawdzone narzędzia, dzielę się swoim doświadczeniem.

Na co dzień tworzę i organizuje programy rozwojowe dla kadry executive we współpracy z HR-em.

Szukaj na blogu


Znajdziesz nas również na


Skontaktuj się z nami

Aneta Kozłowska
aneta.kozlowska@ehrc.pl
509 092 452


Formularz szybkiego kontaktu

Copyright 2023 / HR Consulting. Aneta Kozłowska
Zobacz Politykę prywatności